Co można zrobić, by nasz mózg chłonął wiedzę tak, jakbyśmy sobie tego życzyli?
Miejsce pracy: porządek i wygoda
Postaraj się znaleźć jedno, stałe miejsce do nauki. Ważne, aby było to miejsce przewietrzone i ciche. Usiądź wygodnie na krześle, oprzyj stopy o podłogę, łokcie możesz swobodnie oprzeć na blacie biurka. Pamiętaj o prawidłowym świetle padającym z lewej strony lub z góry (ale nie w oczy). Zadbaj o to, aby przybory, których często używasz oraz pomoce do nauki (słowniki, encyklopedie) były w zasięgu ręki. Dla ułatwienia możesz przygotować sobie wcześniej listę rzeczy, które będą Ci potrzebne. W moim przypadku kiedy materiały do nauki są dla mnie „mało interesujące” często zmieniam pozycję. Dla każdego wygodna pozycja może, być inna. Ja wolę usiąść wygodnie w miękkim fotelu i szybko zacząć się uczyć, niż przez 30 minut wiercić się w obrotowym krześle przy biurku :)
Przerwy
Kto chce się nauczyć za dużo na raz, ten nie nauczy się niczego. Przerwy są nieodzowną częścią pracy, dlatego warto mądrze je zaplanować. Najlepiej zrobić kilka krótszych przerw w regularnych odstępach czasu (np. przerwy 5-minutowe co 30-45 minut), a co 1,5-2 godziny pozwolić sobie na dłuższą przerwę. Najlepiej wyjść z domu, przewietrzyć się i dotlenić.
Plan
Spróbuj ułożyć sobie codzienny krótki plan, z zaznaczonym wyraźnie czasem pracy i odpoczynku. Zapisz w nim dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia lekcji oraz wszystkie potrzebne przedmioty.
Ja od zawsze chodzę z notesem, nie notuję wszystkiego, ale rzeczy najważniejsze. Zarys tego, co mam zrobić. Oczywiście staram się wyznaczyć ramy czasowe, ale nie zawsze to się sprawdza. Jak to w życiu bywa, czasami coś nam wypadnie. Nie możemy się zrażać, jeżeli plan przesunie nam się o 10 minut to nic się strasznego nie stanie.
Najważniejsze to nie wpadać w panikę.
Ja uwielbiam uczyć się zgodnie z planem, zazwyczaj wybieram sobie jakiś termin, do którego muszę przyswoić materiał i staram się twardo tego trzymać.
Jeżeli chodzi o porządek w miejscu nauki, to w 100% się z tym zgadzam. Czasami siadam z notatkami, ale widzę, że muszę poskładać pranie albo uporządkować ubrania. Oczywiście wstaję i robie wszystko tylko się nie uczę
Kluczowy dla mózgu jest również relaks, wypoczynek i sen
Wyspany, wypoczęty mózg pracuje szybciej i efektywniej.
https://www.edukuj.pl/5-zasad-jak-uczyc-sie-aby-mozg-pochlanial-100-nauki.html