Zła dieta osłabia pamięć, koncentrację, zmienia zachowanie, a nawet przyczynia się do zaniku komórek mózgowych.
Katastrofalny wpływ na kondycję mózgu mają przede wszystkim niedobory kwasów omega-3, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witamin D, C, A, E, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku, jodu, chromu i manganu.
Co jest dobre dla naszego mózgu? Przede wszystkim sen, podczas którego mózg oczyszcza się z toksyn, częste picie wody i dieta bogata w witaminy i minerały.
Szacuje się, że na każdy kilogram wagi powinno przypadać 20 ml wody (tak więc np. osoba o wadze 75 kg powinna wypijać ok. 1,5 l wody dziennie).
A co dokładnie powinniśmy spożywać aby zostać geniuszami? :)
Owoce jagodowe, jak np. borówka amerykańska, truskawki i jagody acai zapewniają sprawne oczyszczanie się mózgu z toksyn i zbędnych substancji.
Czekolada poprawia dopływ krwi do mózgu, co zapobiega demencji
Ziarna komosy ryżowej, zwanej często złotem Inków, w 60 proc. zbudowane są z węglowodanów – są więc świetnym źródłem energii dla mózgu.
Oczywiście nie może zabraknąć szpinaku, zawiera on witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), witamina C, beta-karoten wzmacniające mózg i zapobiegające jego zanikowi, chronią przed otępieniem i zmniejszają ryzyko alzheimera.
Pomidory mają rewelacyjny wpływ na ludzki mózg. Jest to zasługa likopenu, w który obfituje ten owoc. Ten silny przeciwutleniacz chroni mózg przed udarem, a także neutralizuje wolne rodniki niszczące mózgowe komórki.
Tajemniczo brzmiąca nazwa "polifenole" to nic innego jak związki obecne w orzechach (ale też np. w kakao czy winie) pobudzają proces tworzenia się nowych komórek w dorosłym już mózgu, a także wzmacniają połączenia między neuronami, co oddala ryzyko choroby Alzheimera. Orzechy zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3, które działają przeciwzapalnie, zapewniają dobre funkcjonowanie układu nerwowego, są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Orzechy dostarczają mózgowi również niezbędnych dla niego witamin i minerałów-witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, a także magnezu.
Dyniowe pestki zawierają spore ilości cynku – minerału niezbędnego do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu. Naukowcy wykazali, że cynk ma duży wpływ na przekazywanie sygnałów między neuronami, wzmacnia również pamięć krótkotrwałą.
Tłuste ryby morskie jak makrela, dorsz, łosoś, tuńczyk i śledź są świetnym źródłem kwasów omega-3 – związku, który chroni mózg przed kurczeniem się na starość. Organizm niestety nie potrafi ich sam wyprodukować – musimy więc dostarczać je wraz z dietą.
Zamiast wody możemy również pić zdrowe soki warzywne. Regularne wypijanie soku z buraków korzystnie wpływa na ukrwienie i dotlenienie mózgu, co może zapobiegać otępieniu w starszym wieku.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że to, co jemy wpływa na nasze samopoczucie i koncentrację. Zbyt małe lub obfite posiłki mogą wprowadzić nas w stan ociężenia lub nadmiernej pobudliwości.
Są również rzeczy bardzo negatywnie wpływajace na nasz organizm a szczególnie mózg, więc unikajmy ich dla własnego dobra.
Najbardziej nasz mózg nie toleruje używek:
palenie papierosów (w tym bierne) - przyczynia się do wystąpienia demencji, dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty - sprzyjają agresji, przejadanie się, spożywanie chipsów i fast foodów - przyspiesza starzenie się mózgu i spowalnia jego funkcjonowanie
https://www.danji.se/2019/01/07/tired-brains-and-better-products/
https://gigazine.net/gsc_news/en/20131007-ten-things-about-brain
https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fnapieramy.pl
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/dieta/dieta-dla-mozgu-wzmacnia-pamiec-koncentracje-chroni-mozg/nlwg6rv#slajd-13
Dodaj komentarz