Mapa myśli
MAPA MYŚLI
Pewnie zastanawia Was co to takiego i czy przy tworzeniu tej mapy nie trzeba będzie wyjawić swoich sekretów? Lub co gorsza grzebać w myślach. Na szczęście nie. Jest to kolejna z mnemotechnik.
Mapa myśli (Mind Mapping – dosłownie „mapowanie myśli”) to metoda notowania, w której używa się krótkich haseł i rysunków. Od czasu wynalezienia tej metody w 1970 r. przez braci Tony’ego i Barry’ego Buzanów, wykorzystuje się ją w różnych dziedzinach życia.Podczas tradycyjnego uczenia się (czytania, przepisywania notatek) największy udział bierze właśnie lewa półkula. Zaletą stworzenia mapy myśli będzie więc zaangażowanie obu półkul, aby podczas współpracy zwiększyły twoją wydajność w zapamiętywaniu. A więc lewa półkula będzie odpowiedzialna za część merytoryczną mapy: słowa i wiedzę w nich zawartą, natomiast prawa będzie aktywna dzięki tworzeniu przestrzennych notatek, kolorom, rysunkom i dzięki dbałości o estetyczny efekt mapy myśli, a także reagować będzie na zawarte na mapie symbole.
Pamiętajmy, że problemy z zapamiętywaniem mogą wynikać z mało efektywnych metod przyswajania wiedzy, nie zaś z braku umiejętności zapamiętywania. Potwierdzają to mnemotechniki, które – stosowane w krótkim czasie (kilka dni, kilka tygodni) – mogą dać ogromne rezultaty i polepszyć nasze zasoby pamięciowe, ponieważ – wskutek ich stosowania – odciążona zostaje półkula lewa na rzecz zaangażowania prawej.
Mapy myśli zawierają esencję. Dzięki temu ich tworzenie oraz przeglądanie jest znacznie szybsze. W wypełnionej nauką sesji to ogromny atut.
Rozgałęziona struktura mapy myśli oferują możliwość dopisywania nowych informacji w dowolnym jej miejscu. W przypadku tradycyjnych notatek zwyczajnie nie ma na to miejsca. Z tego powodu informacje ze sobą powiązane bywają rozbite na kilku stronach.
Stosując kolory, symbole i zakreślając ważne informacje możesz uczynić swoje mapy jeszcze przejrzystszymi.
Więc zaczynamy, tylko jak się do tego zabrac?
1. Zaczynamy od jasnej kartki w formacie A4 lub większym. Ważne, aby była to kartka bez kratki lub linii, by nie narzucały one kierunku robienia notatki. Kartkę umieszczamy w pozycji poziomej, która ułatwi dalsze sporządzanie mapy myśli.
2. Na środku umieszczamy najważniejsze słowo-klucz bądź obrazek/symbol ilustrujący może to być ogólna nazwa jakiegoś zagadnienia, zbioru, działu nauki – w zależności od tego, czego dotyczy mapa. Nie bójmy się dodać trochę kolorów, pogrubić litery. Ważne, by słowo lub symbol na środku wyróżniały się i były większe od reszty słów, które umieścimy na mapie myśli.
3. Od obrazka lub nazwy na środku kreślimy promieniste linie, najlepiej by w centrum kartki były grube i lekko zwężały się wraz z prowadzeniem linii.
4. Na grubych liniach wpisujemy kluczowe słowa lub pojęcia, od których odchodzić będą kolejne linie z informacjami.
5. Tworząc musimy pamiętać, że jedną z cech mapy myśli jest czytelność, nie powinniśmy więc umieszczać na niej nieskończonej liczby wyrazów, lecz zachować jej przejrzystość i łatwość odnajdywania informacji.
6. Jeden temat (jedna gałąź) = jeden kolor. W procesie zapamiętywania wskazane jest użycie kolorów, każdą linię potraktujmy jednym z nich, lecz zwróćmy uwagę, aby różniły się od siebie – im większy kontrast, tym lepsza jakość zapamiętania.
7. Możemy ponumerować linie główne ,będzie to miało duże znaczenie, jeśli musimy zapamiętać coś w konkretnej kolejności.
8.Jeśli zagadnienia na innych gałęziach są ze sobą związane – użyjmy strzałek, by je ze sobą połączyć.
9. Rysuj na mapie piktogramy, symbole i inne tego typu znaki graficzne, które zaangażują prawą półkulę w proces zapamiętywania.
10. Dla wydajnej pamięci bardzo ważne jest działanie za pomocą skojarzeń, nic dziwnego więc, że najbardziej interesuje nas to, co jest nam bliskie. Nadanie mapie oryginalnego charakteru nie tylko sprawi, że mózg działać będzie wydajniej – samo tworzenie mapy da nam mnóstwo frajdy. I najważniejsze, aby była ona zrozumiała właśnie dla nas, jeśli więc mamy nietypowe i oryginalne skojarzenia nie powstrzymujmy się przed ich użyciem
Najczęstszymi błędami przy robieniu mapy myśli są m.in: nieumieszczanie haseł na liniach; używanie jednej, monotonnej czcionki; stosowanie tej samej wielkości liter; tworzenie mapy w zbyt małym rozmiarze.
Organizacja wiedzy na mapie myśli
Wielofunkcyjność map myśli przejawia się w tym, że każda gałąź, nawet ta najmniejsza, może stać się centrum nowej mapy. Ukazuje to wręcz nieskończoność tej metody i możliwość generowania coraz to nowych skojarzeń. Dzięki przestrzennej strukturze informacje zawarte na mapie nie tracą kontekstu, jak ma to miejsce w notatkach linearnych. W celu stworzenia dobrej mapy myśli warto zastanowić się do czego będzie nam służyć oraz co chcemy za jej pomocą osiągnąć. Jeżeli hasła byłyby rozdziałami w książce, jaki nosiłyby tytuł? Zadajmy sobie pytania: kto?, co?, gdzie?, kiedy?, dlaczego?, po co? To pomoże zorganizować informacje, które umieścimy na mapie. Kolejnym sposobem, który ułatwi rozplanowanie mapy, będzie podzielenie haseł odchodzących od słowa-klucza według struktury zagadnienia (a więc jego formy), funkcji (do czego służy, co dzięki niemu możemy zrobić), procesów (jak to działa?) i innych tego typu cech, poprzez rozłożenie głównego zagadnienia na części pierwsze.
Zalety i ograniczenia mapy myśli
Na mapie myśli można przedstawić w czytelny sposób nawet bardzo złożone problemy i zagadnienia posiadające wiele poziomów. Ponadto mapy oddają schemat pracy mózgu, który w dużej mierze korzysta ze skojarzeń i nie jest linearny. Oprócz tego proces zapamiętywania opiera się na ideach, grupach zagadnień, co o wiele łatwiej jest oddać poprzez mapę myśli niż inne sposoby notowania. Także tempo sporządzania takiej notatki jest duże, jeśli nie musimy używać zbędnych słów. Graficzny i przestrzenny charakter mapy umożliwia nam dodawanie kolejnych wiadomości bez utraty czytelności. Następnym korzystnym czynnikiem jest natychmiastowa widoczność stopnia ważności informacji, którą możemy określić poprzez jej położenie względem zagadnienia centralnego.
Warto zdać sobie sprawę z ograniczeń metody, jaką jest mapa myśli, ponieważ nie będzie ona efektywna w każdej sytuacji. Po pierwsze trudno sobie wyobrazić sporządzanie notatki za pomocą mapy z wykładu, kiedy to profesor prowadzi linearną narrację, a tempo pisania jest bardzo wysokie – zmiana informacji w inną formę niż linearna byłaby wtedy zbyt skomplikowana. Po drugie stopień czytelności mapy myśli dla osób innych niż autor może być ograniczony.
Moja mapa myśli z geografii
Twórz swoje mapy tak jak umiesz. Jeśli coś nie wychodzi –to dobrze bo przecież się uczysz!
Z czasem nabierzesz wprawy i stanie się to normalne a mapy coraz lepsze! Aby samemu stwierdzić, czy Mapy Myśli są faktycznie tak skuteczne, dobrze jest zrobić min. 30.Do dzieła
Ja map myśli zrobiłam tylko pięć na blogu umieściłam jedną.
Mam nadzieję, że w jasny sposób opisałam sam proces tworzenia takiej mapy.
Po stworzeniu mapy już kojarzyłam zagadnienia umieszczone na rozgałęzieniach a głównie za sprawą symboli.
Polecam można się spełnić twórczo :)
Ps. znalazłam nawet program służący do tworzenia takich map, zobaczcie sami
https://www.mindmeister.com/?r=527919
https://www.mindmeister.com/?r=527919
https://pracownik.kul.pl/files/37602/public/tworzenie_map_mysli.pdf
https://witalni.pl/baza_wiedzy/mapy-mysli/
https://www.pfm.pl/artykuly/chroniczny-stres-a-neurony/1570
Dodaj komentarz